بخش قابل توجهی از زمین های قشم رفع تصرف شدند

زمین خواری در قشم

رییس کل دادگستری هرمزگان عصر 1 شنبه در خصوص جزئیات این زمین خواری به خبرنگاران اظهار داشت: فردی به بهانه احداث مزرعه پرورش ماهی و میگو حدود 11500 متر مربع از زمین‌های جزیره هرمز را تصرف و تخریب کرده بود. علی صالحی تصریح کرد: ارزش زمین تصرف شده بیش از ۲۰ میلیارد ریال بود که با اقدام به موقع دستگاه قضایی پس گرفته شد. او با تاکید بر برخورد جدی دستگاه قضایی هرمزگان با زمین خواران، ادامه می دهد: درباره ساخت و سازها و تصرفات غیرمجاز در جزیره هرمز، تدابیر خوبی اندیشیده شده است و بررسی نحوه واگذاری در دستور کار دادگستری هرمزگان و شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان قرار دارد. صالحی افزود: کارگروه ‌هایی تخصصی در شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان تشکیل شده که به مقابله با تصرف ها، تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز می پردازند و هیچ گونه تیعیضی در این راه قائل نیستند.

 

آپلود عکس

 

رفع زمین خواری در قشم

استان هرمزگان با 2400 کیلومتر ساحل دارای ۱۴ جزیره است که جزیره هرمز از جمله جزایر زیر مجموعه شهرستان قشم به حساب می آید. این جزیره از نظر فرهنگی سابقه ای درخشان دارد و در طول قرن ‌های متوالی نماد مقاومت ملت ایران بوده و خواهد بود. هرمز جزیره ‌ای به شکل بیضی و گنبدی نمکی در خلیج فارس بوده که در فاصله 8 کیلومتری بندرعباس قرار دارد که به سبب موقعیت راهبردی جغرافیایی، بازرگانی و همسایگی با تنگه هرمز به کلید خلیج فارس نیز شهرت دارد.

همچنین جالب است بدانید جزیره هرمز به بهشت زمین و جعبه مداد رنگی با بیشتر از 90 طیف رنگی شهرت دارد؛ جزیره ای که تمامی رنگ های دنیا یک جا در آن جمع شده و تابلوی نقاشی زیبایی خلق کرده که گردشگران تور قشم را مجاب می کند از سراسر دنیا راهی آن شوند. تنها خاک خوردنی دنیا در قشم است و این موضوع برای توریست ها بسیار جذابیت دارد. سواحل رنگی، دره مجسمه ها، پرتگاه های صخره ای و سنگی بکر در کنار دریا، غارهای دریایی، حیات وحش جانوری و دریایی مانند آهوان، گنبدهای رنگارنگ نمکی، لاک پشت ها و شقایق های دریایی، قلعه پرتغالی ها، آبسنگ های مرجانی، پوشش گیاهی بومی و جنگل های مانگرو از جمله جاذبه های گردشگری جزیره هرمز هستند. مساحت این جزیره حدود 40 کیلومتر مربع بوده که مختصات جغرافیایی آن هم ۲۷ درجه شمالی و۵۶ درجه شرقی در دهانه تنگه هرمز و در میان آب های خلیج فارس می باشد.

 

آپلود عکس

 

در سال 95 هم گزارشی از مدیر املاک و مستغلات منطقه آزاد قشم منتشر شده بود که به گفته او ۷۶۰ هکتار اراضی ملی و دولتی جزیره رفع تصرف شدند. محمد احسان شرقی گفت: سال ۹۴ با شناسایی زمین های تصرف شده و با دریافت دستور مقام قضایی ۷۶۰ هکتار اراضی ملی و دولتی جزیره قشم از دست زمین خواران آزاد شد. اغلب زمین های خارج از محدوده منطقه آزاد قشم کاربری زراعی دارند و به دلیل مشخص نبودن مالکیت بعضی از این زمین ها، در آن ها ساخت و ساز انجام می شود. او افزود متصرفان زمین در قشم معمولا اشخاص حقیقی هستند و هم اکنون پرونده های زیادی در دستگاه قضایی و مجموعه اداره کل حقوقی سازمان منطقه آزاد قشم وجود دارد که افراد سودجو با ارائه اسناد غیرواقعی، مردم را با فروش اراضی ملی و دولتی به چالش کشیده اند. وی با بیان این که اداره املاک و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم تنها مرجع شناسایی مالکیت زمین در این جزیره است، افزود: مردم با دریافت استعلام از سازمان منطقه آزاد قشم می توانند با خاطری آسوده نسبت به خرید زمین اقدام نمایند.

وی گفت: مباحثی مثل زمین خواری و مسائل دیگر در سال های گذشته و در شرایط انتقال نمایندگی از سازمان جنگل ها و مراتع به اداره املاک و مستغلات سازمان منطقه آزاد قشم اتفاق افتاده است که ما به صورت جدی تا کوتاه کردن دست افراد سودجو از این اراضی تلاش می کنیم. شرقی درخصوص احراز شرایط مالکیت زمین های متعلق به مردم گفت: سازمان منطقه آزاد قشم به مالکیت زمین های دارای سند مردم احترام می گذارد و کمیسیون ماده ۳ با بررسی اسناد و مدارک ارائه شده حقوق آنان را مورد تائید قرار می دهد. تا به امروز بخش قابل توجهی از اراضی ملی و دولتی این جزیره با تلاش شبانه روزی نیروهای حفاظت از امور اراضی سازمان منطقه آزاد قشم، با مساعدت و همراهی دستگاه قضا و نیروهای انتظامی از چنگال متجاوزان به بیت المال آزاد شده است.

 

آپلود عکس

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>