10 کشور برتر برای تحصیل در سال 2023

برای تحصیل در خارج از کشور، بسیاری از شرایط وجود دارد که می‌تواند بر انتخاب کشور مناسب برای تحصیل تأثیر ب

توسط مدیر سایت در 30 خرداد 1402

برای تحصیل در خارج از کشور، بسیاری از شرایط وجود دارد که می‌تواند بر انتخاب کشور مناسب برای تحصیل تأثیر بگذارد. در اینجا قصد داریم در مورد 10 کشور برتر برای تحصیل را بر اساس سطح آموزشی و شاخص های مختلف معرفی می‌کنیم. همچنین از این 10 کشور برتر برای تحصیل و مهاجرت، به دانشگاه های معتبر آن ها هم اشاره میکنیم. در این لیست برترین کشور ها برای مهاجرت تحصیلی قرار دارند که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. در این مقاله که توسط تیم رویزا گروپ تدوین شده است، سعی شده تا بر اساس معیار های مختلفی ده تا از بهترین کشور ها برای تحصیل و مهاجرت انتخاب شوند. مهاجرت تحصیلی میتواند مهم ترین تصمیم برای یک دانشجو یا فردی باشد که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارد. ما سعی میکنیم بهترین مشاوره را به صورت رایگان در اختیار شما بگذاریم.

10 کشور برتر برای تحصیل:

کشور های بسیاری در دنیا هستند که میتوانند امروز جز کشور های برتر در دنیا برای تحصیل باشند. در این لیست نام کشور های به چشم شما خواهد خورد که از نظر بسیاری از فاکتور ها کشور های ایده الی برای تحصیل هستند. این ده کشور بر اساس آمار QS World University Rankings در سال 2023 نیز انتخاب شده اند. ده کشور برتر برای تحصیل و مهاجرت تجصیلی به ترتیب شامل موارد زیر هستند:

 1. آمریکا
 2. انگلستان
 3. کانادا
 4. استرالیا
 5. هلند
 6. رومانی
 7. سوئد
 8. سوئیس
 9. آلمان
 10. بلژیک

فاکتور های انتخاب 10 کشور برتر برای تحصیل:

فاکتور های مهم در انتخاب این ده کشور برتر برای تحصیل، عوامل بسیاری هستند. از این عوامل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رتبه و شهرت دانشگاه‌های موجود در کشور ها
 2. شرایط اقتصادی و زندگی در کشور
 3. سطح زبان مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه‌ها و کشور
 4. دوره‌های تحصیلی و رشته‌های موجود در دانشگاه‌های کشور
 5. امکانات تحصیلی و پژوهشی در دانشگاه‌ها
 6. محیط زیست و فرهنگ کشور
 7. شرایط ویزای تحصیلی و اقامتی
 8. امکانات و خدمات دانشجویی
 9. فرصت‌های شغلی پس از فارغ التحصیلی در کشور
 10. شرایط امنیتی و پایداری سیاسی و اجتماعی کشور

اولین کشور برتر برای تحصیل: آمریکا

1-آمریکا: بهترین کشور برای تحصیل

تحصیل در کشور ایالات متحده آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی جذابیت بسیاری دارد. هرچند تحصیل در این کشور برای ایرانیان کار کمی سختی است، اما در اینجا برخی از شرایط و مزایای تحصیل در امریکا را بررسی می‌کنیم:

 1. دسترسی به دانشگاه‌های برتر جهان: ایالات متحده آمریکا دارای بیش از 5000 دانشگاه معتبر و برتر است که در رتبه‌بندی QS World University Rankings نیز حضور دارند.

 2. برنامه‌های تحصیلی متنوع: دانشگاه‌های ایالات متحده برنامه‌های تحصیلی متنوعی از جمله درجه‌های کارشناسی ارشد و دکتری، دوره‌های کوتاه‌مدت و تخصصی، بورس‌های تحصیلی و … را ارائه می‌دهند.

 3. محیط زیست دوستانه: دانشگاه‌های ایالات متحده به خصوص در مناطق شمال شرقی و غربی این کشور به محیط زیست دوستانه توجه زیادی دارند. بسیاری از دانشگاه‌ها از منابع انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کنند و در ساختمان‌های خود از فناوری‌های مدرن استفاده می‌کنند.

 4. محیط زندگی پویا: زندگی در ایالات متحده بسیار پویا است و شهرهای بزرگ آمریکا دارای فرهنگ‌های متنوعی هستند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با شرکت در رویدادها و فعالیت‌های مختلف، به آشنایی با فرهنگ‌های متنوعی از جمله فرهنگ غربی، آمریکایی، آسیایی و … بپردازند.

 5. بورس‌های تحصیلی: دانشگاه‌های ایالات متحده بسیاری از بورس‌های تحصیلی را برای دانشجویان سراسر دنیا ارائه میکنند.

دانشگاه های برتر آمریکا برای تحصیل:

آمریکا دارای دانشگاه‌های برتر و جهانی است که هر ساله برای جذب دانشجویان بین‌المللی تلاش می‌کنند. در اینجا به برخی از دانشگاه‌های برتر آمریکا اشاره می‌کنیم:

 1. دانشگاه هاروارد: هاروارد یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان است که در شهر کمبریج، ماساچوست قرار دارد. این دانشگاه بیش از 36000 دانشجویی از 50 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

 2. دانشگاه استنفورد: استنفورد یکی از برترین دانشگاه‌های آمریکا است که در شهر استنفورد، کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه بیش از 16000 دانشجویی از 50 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

 3. دانشگاه ماساچوست: دانشگاه ماساچوست یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر جهان است که در شهر کمبریج، ماساچوست قرار دارد. این دانشگاه بیش از 11000 دانشجویی از 140 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

 4. دانشگاه کالیفرنیا، برکلی: دانشگاه کالیفرنیا، برکلی یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر آمریکا است که در شهر برکلی، کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه بیش از 42000 دانشجویی از 80 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

 5. دانشگاه پرینستون: دانشگاه پرینستون یکی از برترین دانشگاه‌های جهان است که در ایالت متحده آمریکا قرار دارد.

انگلستان برای تحصیل

2-انگلستان: کشور ایده آل برای تحصیل

تحصیل در کشور انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی جذابیت زیادی دارد. در اینجا برخی از شرایط و مزایای تحصیل در انگلستان را بررسی می‌کنیم:

 1. دسترسی به دانشگاه‌های برتر جهان: انگلستان دارای دانشگاه‌های برتر جهانی مانند دانشگاه کمبریج، دانشگاه اکسفورد و دانشگاه لندن است که در رتبه‌بندی QS World University Rankings نیز حضور دارند.

 2. شیوه تحصیل روز دنیا: دانشگاه‌های انگلستان با برنامه های ایده ال و متد های تحصیلی روز دنیا مدیریت میشوند. از جمله درجه‌های کارشناسی ارشد و دکتری، دوره‌های کوتاه‌مدت و تخصصی، بورس‌های تحصیلی و … را ارائه می‌دهند.

 3. تاریخچه و فرهنگ بی‌نظیر: انگلستان دارای تاریخچه و فرهنگ بسیار بی‌نظیری است. این کشور دارای شهرهای تاریخی مانند لندن، کمبریج و ادینبورگ است که در آن‌ها فرهنگ و هنر به عنوان یکی از نمادهای این کشور مورد توجه قرار گرفته‌اند.

دانشگاه های برتر انگلستان برای تحصیل:

انگلستان دارای دانشگاه‌های برتر و جهانی است که هر ساله برای جذب دانشجویان بین‌المللی تلاش می‌کنند. انگلستان یکی از برترین کشور ها برای تحصیل است. در اینجا به برخی از دانشگاه‌های برتر انگلیس اشاره می‌کنیم:

 1. دانشگاه کمبریج: دانشگاه کمبریج یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان است که در شهر کمبریج قرار دارد. این دانشگاه بیش از 20000 دانشجویی از بیش از 140 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

 2. دانشگاه اکسفورد: دانشگاه اکسفورد نیز یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان است که در شهر اکسفورد قرار دارد. این دانشگاه بیش از 23000 دانشجویی از بیش از 150 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

 3. دانشگاه لندن: دانشگاه لندن یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های جهان است که در شهر لندن قرار دارد. این دانشگاه بیش از 170000 دانشجویی از بیش از 190 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

 4. دانشگاه امپریال کالج لندن: دانشگاه امپریال کالج لندن یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر انگلیس است که در شهر لندن قرار دارد. این دانشگاه بیش از 18000 دانشجویی از بیش از 125 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

کانادا برای تحصیل

3-کانادا: مهاجر پذیر ترین کشور

تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بسیار جذاب است. کشور کانادا یکی از مهاجر پذیر ترین کشور های دنیا به خصوص در بخش تحصیلی است. در اینجا برخی از شرایط و مزایای تحصیل در کانادا را بررسی می‌کنیم:

 1. دسترسی به دانشگاه‌های برتر جهان: کانادا دارای دانشگاه‌های برتر جهانی مانند دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه واترلو است که در رتبه‌بندی QS World University Rankings نیز حضور دارند.

 2. مجلل برای زندگی: زندگی در کانادا تا حدی مجلل و مطلوب و شهرهای بزرگ آن دارای فرهنگ‌های خوبی هستند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با شرکت در رویدادها و فعالیت‌های مختلف، به آشنایی با فرهنگ‌های متنوعی از جمله فرهنگ فرانسوی و بریتانیایی بپردازند.
 3. سیستم آموزشی پیشرفته: سیستم آموزشی کانادا بسیار پیشرفته است و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از تجربه‌های آموزشی فراتر از امکانات رایج بهره ببرند.

برترین دانشگاه های کانادا:

کانادا با داشتن دانشگاه‌های برتر و جهانی یکی از برترین کشور ها برای تحصیل در دنیا در سال 2023 است، که به دانشجویان بین‌المللی فرصت‌های بسیاری در زمینه تحصیلات عالی ارائه می‌دهند. در اینجا به برخی از دانشگاه‌های برتر کانادا اشاره می‌کنیم:

 1. دانشگاه تورنتو: دانشگاه تورنتو یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاه‌های کانادا است که در شهر تورنتو قرار دارد. این دانشگاه بیش از 90،000 دانشجویی از بیش از 160 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

 2. دانشگاه بریتیش کلمبیا: دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های کانادا است که در شهر ونکوور قرار دارد. این دانشگاه بیش از 60،000 دانشجویی از بیش از 140 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

 3. دانشگاه آلبرتا: دانشگاه آلبرتا یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا است که در شهر ادمونتون قرار دارد. این دانشگاه بیش از 40،000 دانشجویی از بیش از 150 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

 4. دانشگاه واترلو: دانشگاه واترلو یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا است که در شهر واترلو قرار دارد. این دانشگاه بیش از 40،000 دانشجویی از بیش از 120 کشور مختلف دارد و در بیشتر زمینه‌های تحصیلی فعالیت دارد.

استرالیا برای تحصیل

4-استرالیا: مقصد تحصیلی مطلوب

استرالیا با داشتن دانشگاه‌های معتبر و زیرساخت‌های تحصیلی و پژوهشی پیشرفته، به یکی از مقاصد محبوب جهانی برای تحصیل در سال 2023 تبدیل شده است. استرالیا یکی از 10 کشور برتر برای تحصیل در دنیا است که در اینجا به برخی از شرایط تحصیل در استرالیا اشاره می‌کنیم:

 1. پذیرش دانشجویان بین‌المللی: دانشگاه‌های استرالیا به دانشجویان بین‌المللی پذیرش می‌دهند و آن‌ها را به جامعه تحصیلی گسترده‌ای معرفی می‌کنند.

 2. مدارک تحصیلی مورد قبول: برای پذیرش در دانشگاه‌های استرالیا، دانشجویان باید دارای مدارک تحصیلی مناسبی باشند که در سطح دانشگاهی باشند. علاوه بر این، زبان انگلیسی نیز باید به خوبی مسلط باشید.

 3. ویزای تحصیلی: برای تحصیل در استرالیا، دانشجویان باید درخواست ویزای تحصیلی را ارائه دهند. این ویزا به دانشجویان امکان می‌دهد تا در کنار تحصیلات، کار پاره‌وقت انجام دهند.

 4. هزینه تحصیل: هزینه تحصیل در استرالیا بسته به نوع دوره تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. اما در مقایسه با دیگر کشورها، هزینه تحصیل در استرالیا بالاست. با این حال، دانشگاه‌های استرالیا به دانشجویان بین‌المللی امکاناتی مانند تخفیف هزینه تحصیل و یا دریافت بورسیه را ارائه می‌دهند.

 5. زندگی در استرالیا: استرالیا با محیطی دوستانه و دوست‌داشتنی، امکانات عالی و مناظر زیبا به‌عنوان یک کشور پذیرای دانشجویان بین‌المللی به شمار میاید.

دانشگاه های برتر استرالیا:

 1. دانشگاه ملبورن: دانشگاه ملبورن به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های استرالیا شناخته می‌شود. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی QS در جایگاه شانزدهم جهان قرار دارد.

 2. دانشگاه سیدنی: دانشگاه سیدنی یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر استرالیا است. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی QS در جایگاه ۴۱ام جهان قرار دارد.

 3. دانشگاه نیو ساوت ولز: دانشگاه نیو ساوت ولز به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های استرالیا در زمینه‌های مختلف مانند فناوری، مهندسی و علوم پایه شناخته می‌شود. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی QS در جایگاه ۴۴ام جهان قرار دارد.

 4. دانشگاه کوئینزلند: دانشگاه کوئینزلند در شهر بریزبن واقع شده است و با داشتن برنامه‌های تحصیلی برتر و امکانات پژوهشی مدرن، یکی از دانشگاه‌های برتر استرالیا به‌شمار می‌رود. این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی QS در جایگاه ۴۶ام جهان قرار دارد.

هلند برای مهاجرت تحصیلی

5- هلند: تحصیل بدون دغدغه

هلند یکی از کشورهای محبوب برای تحصیلات بین‌المللی است. این کشور دارای سیستم آموزشی بسیار عالی و تکنولوژیکی است و دانشگاه‌های بسیار برتری را در بر می‌گیرد. در اینجا به شرایط تحصیلی در هلند پرداخته خواهد شد:

1- زبان مورد نیاز: برای ورود به دانشگاه‌های هلند، شما باید یک مدرک زبان رسمی ارائه دهید. زبان‌های رسمی مورد قبول برای تحصیل در هلند، انگلیسی و هلندی هستند. در صورتی که شما دارای مدرک زبان انگلیسی نیستید، می‌توانید از طریق برخی دوره‌های زبانی، مانند IELTS یا TOEFL، مدرک لازم را بدست آورید.

2- مدرک تحصیلی: شما باید دارای مدرک دانشگاهی معتبر باشید. در صورتی که دارای مدرک دانشگاهی نیستید، می‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی پیش دانشگاهی، از جمله Foundation Year یا Propaedeutic Year، به دانشگاه هلندی وارد شوید.

3- مدت زمان تحصیل: مدت زمان تحصیل بستگی به دوره و رشته تحصیلی شما دارد. برای برخی دوره‌های کارشناسی این مدت ۳ سال و برای برخی دوره‌های کارشناسی ارشد حدود ۲ سال است.

4- هزینه تحصیل: هزینه تحصیل در هلند بستگی به دانشگاه و رشته تحصیلی شما دارد. برای دانشجویان خارجی، هزینه تحصیل ممکن است بیشتر از دانشجویان داخلی باشد. با این حال، دانشگاه‌های هلند اغلب برای دانشجویان بین‌المللی وام‌های تحصی

دانشگاه های برتر هلند:

هلند با بیش از 15 دانشگاه بین المللی معتبر، یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در اروپا است. این کشور با وجود دانشگاه های خوب تبدیل به 5مین کشور از ده کشور برتر برای تحصیل  شده است. دانشگاه های هلند در زمینه های مختلفی از جمله علوم انسانی، علوم طبیعی، مهندسی، فناوری، بهداشت و پزشکی و هنرها، برتری دارند. در زیر به برخی از دانشگاه های برتر هلند اشاره می کنیم:

 1. دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)
 2. دانشگاه لایدن (Leiden University)
 3. دانشگاه تکنولوژی دلفت (Delft University of Technology)
 4. دانشگاه اروین (Erasmus University Rotterdam)
 5. دانشگاه گرونینگن (University of Groningen)
 6. دانشگاه ماستریخت (Maastricht University)
 7. دانشگاه رادبود (Radboud University)
 8. دانشگاه تیلبورگ (Tilburg University)
 9. دانشگاه واگنینگن (University of Wageningen)
 10. دانشگاه اوترخت (Utrecht University)

رومانی برای تحصیل

6- رومانی: برترین و ارزان ترین کشور برای تحصیل

رومانی یک کشور جنوب شرقی اروپاست که برای تحصیل بسیار جذاب است. این کشور دارای 50 دانشگاه و موسسه آموزش عالی است و تعداد زیادی از آنها دارای برنامه های تحصیلی بین المللی هستند.

رومانی به عنوان یکی از کشورهایی شناخته می شود که هزینه زندگی و تحصیل در آن بسیار پایین است. همچنین دانشگاه های رومانی عموماً دارای شرایط پذیرش ساده تری برای دانشجویان بین المللی هستند و در بسیاری از موارد نیازی به آزمون ورودی وجود ندارد.

به علاوه، رومانی دارای برنامه های تحصیلی در زمینه های مختلفی است، از جمله علوم پایه، فناوری، علوم اجتماعی و انسانی، مدیریت، دامپزشکی و پزشکی. برای دانشجویانی که به دنبال یک محیط آموزشی چند فرهنگی هستند، تحصیل در رومانی به عنوان یک گزینه جذاب می تواند مطرح باشد.

اما به دلیل اینکه رومانی در قاره اروپا واقع شده است، دانشجویان بین المللی باید مسائل مربوط به ویزای تحصیلی، زندگی در یک محیط جدید و تفاوت های فرهنگی را مد نظر قرار دهند. به همین دلیل، دانشجویان باید قبل از تصمیم گیری برای تحصیل در رومانی، اطلاعات لازم را جمع آوری کرده و با شرایط و محیط تحصیلی رومانی آشنا شوند.

برترین دانشگاه های رومانی:

در رومانی بیش از 100 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی وجود دارد. این دانشگاه ها به طور کلی در سطح ملی و بین المللی شناخته شده اند و برخی از آنها در رده بندی های جهانی نیز جایگاه مناسبی را کسب کرده اند.

به طور کلی دانشگاه های زیر به عنوان برترین دانشگاه های رومانی شناخته می شوند:

 1. دانشگاه بخارست (Universitatea din Bucuresti)
 2. دانشگاه پلی تکنیک بخارست (Universitatea Politehnica din Bucuresti)
 3. دانشگاه پزشکی بخارست (UMF Carol Davila)
 4. دانشگاه فنی بخارست (Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti)
 5. دانشگاه ولویولا آدم میتوپولوس

این دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی ارائه برنامه های تحصیلی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مختلف از جمله علوم پایه، مهندسی، پزشکی، علوم اجتماعی و انسانی، هنر و سایر رشته ها ارائه می دهند. همچنین، برخی از دانشگاه ها دوره های آموزش زبان انگلیسی و همچنین برنامه های آموزشی با زبان های انگلیسی و رومانیایی را نیز ارائه می دهند.

برای ورود به دانشگاه های رومانی، دانشجویان بین المللی باید مدارک لازم را تحویل دهند و آزمون های ورودی را پاس کنند. هزینه های تحصیلی در رومانی نیز بسته به دانشگاه و برنامه تحصیلی انتخابی متفاوت است، اما به طور کلی برای دانشجویان بین المللی هزینه های مناسبی دارد.

رومانی در این لیست ششمین کشور مناسب برای تحصیل است. اما این کشور با توجه به دانشگاه های خوب و عالی و همچنین هزینه ارزان جز برترین کشور ها برای تحصیل به شمار میرود. اما به صورت کلی رومانی جز 10 کشور برتر برای تحصیل قرار دارد.

سوئد برای تحصیل

7- سوئد: مناسب برای تحصیل همه

سوئد یکی از کشورهای محبوب جهان برای تحصیل در حوزه‌های مختلف مانند علوم، مهندسی، فناوری، اقتصاد و مدیریت است. دانشگاه‌های سوئد شناخته شده برای برخورداری از سطح بالایی از آموزش و پژوهش و برخورداری از امکانات پژوهشی مدرن هستند.

شرایط تحصیل در سوئد:

 1. زبان: زبان رسمی تحصیل در سوئد سوئدی است، اما بیشتر دانشگاه‌ها دوره‌های آموزشی در انگلیسی نیز ارائه می‌دهند. اگر زبان انگلیسی شما قوی نیست، باید به یکی از دوره‌های آموزش زبان قبل از شروع تحصیل در دانشگاه مراجعه کنید.

 2. مدارک تحصیلی: دانشجویان برای ورود به دانشگاه سوئد باید دارای مدرک لیسانس یا معادل آن باشند.

 3. سن: برای ورود به دانشگاه در سوئد، شما باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید.

 4. رزومه: رزومه شما باید حاوی اطلاعاتی درباره تحصیلات قبلی، تجربیات کاری و همچنین مهارت‌های شخصی شما باشد.

 5. مالی: دانشجویان بین‌المللی باید در حداقل ۸۰۰۰۰ کرون (حدود ۹۰۰۰ دلار) در سال برای هزینه‌های زندگی و تحصیل در سوئد راه داشته باشند.

 6. ویزا: برای تحصیل در سوئد، باید ویزای دانشجویی را اخذ کنید. برای این کار، باید پذیرش نامه از یک دانشگاه سوئدی دریافت کنید و بعد از آن، درخواست ویزای دانشجوی دهید. دریافت ویزای کشور سوئد که یکی از 10 کشور برتر برای تحصیل است میتواند برای بسیاری از افراد مطلوب باشد.

دانشگاه های سوئد:

 1. دانشگاه آپسالا (Uppsala University): این دانشگاه در سال 1477 تاسیس شده است و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های اروپا محسوب می‌شود. دانشگاه آپسالا در زمینه‌هایی از جمله علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه و پزشکی بسیار قوی عمل می‌کند.

 2. دانشگاه لوند (Lund University): این دانشگاه در سال 1666 تأسیس شده است و به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر جهان شناخته می‌شود. این دانشگاه در زمینه‌هایی از جمله علوم اجتماعی، علوم پزشکی، علوم انسانی و مهندسی بسیار معتبر است.

 3. دانشگاه استکهلم (Stockholm University): این دانشگاه در سال 1878 تأسیس شده است و در زمینه‌هایی از جمله علوم اجتماعی، علوم انسانی و حقوق بسیار قوی عمل می‌کند.

 4. دانشگاه چت (Chalmers University of Technology): این دانشگاه در سال 1829 تأسیس شده است و در زمینه‌هایی از جمله مهندسی، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات بسیار محترم است.

 5. دانشگاه گوتنبرگ (University of Gothenburg): این دانشگاه در سال 1891 تأسیس شده است و در زمینه‌هایی از جمله علوم انسانی، علوم پایه

سوئیس برای تحصیل

8-سوئیس: یکی از برترین کشور ها برای تحصیل

سوئیس یکی از کشورهای پرطرفدار برای تحصیلات عالی است. با داشتن 12 دانشگاه برتر و بیش از ۳۵۰ دوره تحصیلی، سوئیس به عنوان یک مرکز آموزش عالی در سراسر جهان شناخته می‌شود. در این مطلب، به شرایط تحصیل در سوئیس می‌پردازیم.

 • سیستم آموزشی سوئیس: سیستم آموزشی سوئیس دارای سه مرحله است: دوره‌ی ابتدایی، دوره‌ی متوسطه و دوره‌ی عالی. تحصیلات عالی در سوئیس در دو سطح مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. در سوئیس دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و بیش از ۲۰ دانشکده عالی موجود است.

 • شرایط تحصیل در سوئیس: برای ورود به دوره کارشناسی در سوئیس باید داشتن مدرک دوره‌ی متوسطه با معدل مطلوب و مهارت در زبان فرانسه، آلمانی یا انگلیسی را داشته باشید. برای ورود به دوره‌ی کارشناسی ارشد باید مدرک کارشناسی را داشته باشید و برای شرکت در برخی دوره‌های تخصصی، باید مدرک دوره‌ی کارشناسی ارشد را داشته باشید.

 • زبان درسی: زبان درسی در دانشگاه‌های سوئیس معمولاً زبان تخصصی است. به همین دلیل، برای ورود به دوره‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد نیازی به مسلط بودن به یکی از زبان‌های فرانسه، آلمانی و انگلیسی وجود دارد.

 • هزینه‌ها: هزینه‌های تحصیل در سوئیس برای دانشجویان خارجی بسیار بالا است. هزینه‌ی تحصیل در این کشور جز گران ترین هاست.

دانشگاه های برتر سوئیس:

سوئیس دارای دانشگاه های بسیار برتری است که در رتبه بندی های جهانی نیز شناخته شده‌اند. سوئیس با داشتن این دانشگاه ها جز 10 کشور برتر برای تحصیل به شمار میرود. برخی از برترین دانشگاه های سوئیس عبارتند از:

 1. دانشگاه زوریخ
 2. دانشگاه ائتلافی لوزان
 3. دانشگاه سوئیس فدرال تکنولوژی زوریخ
 4. دانشگاه ژنو
 5. دانشگاه برن
 6. دانشگاه سانت گالن
 7. دانشگاه فریدریش-ویلهلم-زایدلر
 8. دانشگاه بسل
 9. دانشگاه نوشاتل
 10. دانشگاه لوزان

آلمان برای تحصیل

9-آلمان: یکی از 10 کشور برتر برای تحصیل

آلمان یکی از مقاصد محبوب برای تحصیل در جهان است و هر ساله هزاران دانشجو از سراسر جهان به آلمان می‌روند تا در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند. یکی از دلایل جذابیت تحصیل در آلمان، دانشگاه‌های بسیار قوی و شناخته شده این کشور است. همچنین، هزینه تحصیل در آلمان نسبتاً کمتر از کشورهای دیگری مانند انگلستان و آمریکا است.

برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، دانشجویان باید دارای مدرک دبیرستانی (دیپلم) باشند و مدرک زبان آلمانی را نیز باید تسلط کافی داشته باشند. در حال حاضر، برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان بیشتر به زبان آلمانی نیاز است، با این حال برخی دانشگاه‌ها نیز دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. برای ورود به دوره‌های کارشناسی، باید برای مدت 3 تا 4 سال در دانشگاه تحصیل کرد و در پایان برای دریافت مدرک، پایان‌نامه خود را تهیه کرده و با موفقیت دفاع کرد.

در آلمان، دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تحصیل کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است. برای دانشجویانی که به دنبال پژوهش و دکتری هستند، دانشگاه‌های آلمان محلی بسیار مناسب هستند و در بسیاری از حوزه‌های علمی، به عنوان یکی از مراکز پیشرو در جهان شناخته می‌شوند.

 دانشگاه های برتر آلمان:

 1. دانشگاه های تکنولوژیک مونیخ
 2. دانشگاه های هایدهلبرگ
 3. دانشگاه فریدریش ویلهلم آینهایم
 4. دانشگاه های فرایبورگ
 5. دانشگاه های برلین
 6. دانشگاه های کلن
 7. دانشگاه های فرانکفورت
 8. دانشگاه های گوتینگن
 9. دانشگاه های هایلبرون
 10. دانشگاه های لایپزیگ

بلژیک برای تحصیل

10-بلژیک: کشور مناسب تحصیل

در بلژیک، دانشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین مراکز آموزش عالی هستند و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان به دلیل کیفیت بالا و محیط آموزشی متنوع آن‌ها را انتخاب می‌کنند. در این کشور، دو زبان رسمی وجود دارد: فرانسوی و هلندی. بنابراین، بسیاری از دانشگاه‌ها در بلژیک به صورت دو زبانه هستند.

دانشگاه کاتولیک لوون (KU Leuven) یکی از دانشگاه‌های برتر در بلژیک و اروپاست. این دانشگاه به عنوان دانشگاه برتر بلژیک در رتبه‌بندی QS قرار دارد و در زمینه‌های مختلفی از جمله علوم پایه، علوم پزشکی و مهندسی شناخته شده است. دانشگاه گنت (Ghent University) نیز یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر بلژیک است که در رتبه‌بندی QS در بین یکصد دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

دانشگاه برتر بلژیک:

در بلژیک، دانشگاه‌ها بر اساس زبان آموزشی به دو دسته فرانسوی و هلندی تقسیم می‌شوند. برخی از دانشگاه‌های بلژیک که در رده‌بندی بین‌المللی بسیار برتر هستند، عبارتند از:

 • دانشگاه لوون (Université catholique de Louvain)
 • دانشگاه کاتولیک لوون (KU Leuven)
 • دانشگاه گنت (Ghent University)
 • دانشگاه انتورپ (University of Antwerp)
 • دانشگاه بروکسل آزاد (Vrije Universiteit Brussel)
 • دانشگاه هسکول لیبر آمستردام بروکسل (Hogeschool-Universiteit Brussel)

تحصیل در برترین دانشگاه های اروپایی:

اروپا با داشتن سابقه‌ی طولانی در عرصه تحصیلات عالی و بسیاری از دانشگاه‌های برتر جهان، یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است. در اروپا، دانشجویان می‌توانند از تنوع غنی دانشگاه‌ها، رشته‌های تحصیلی، فرهنگ و زبان‌های مختلف، برنامه‌های تحصیلی منحصربه‌فرد و پرکاربرد در جهان، بهره‌مند شوند.

اکثر کشور ها در لیست 10 کشور برتر برای تحصیل در قاره اروپا قرار دارند!

سیستم تحصیلی اروپا بر مبنای ارائه‌ی تحصیلات عالی و تحقیقات پیشرفته استوار است و شامل دانشگاه‌های برتر جهان است که در حوزه‌های مختلفی مانند علوم، فناوری، مهندسی، هنر، علوم اجتماعی و انسانی و غیره فعالیت می‌کنند.

در سیستم تحصیلی اروپا، دانشجویان به صورت مستقیم می‌توانند برای مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف ثبت‌نام کنند. همچنین، وجود سیستم بورسیه‌ها و وام‌های تحصیلی که برای دانشجویان در اختیار قرار می‌گیرد، از دیگر مزایای تحصیل در اروپا است.

بهره‌گیری از سیستم تحصیلی اروپا می‌تواند برای دانشجویان بسیار سودمند باشد. این مزایا شامل تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان، دسترسی به فرصت‌های شغلی بین‌المللی، گسترش دانش و مهارت‌های حرفه‌ای، زندگی در محیط چندفرهنگی، افزایش قدرت خلاقیت و همچنین فرصت تجربه‌ی یک فرهنگ جدید و یادگیری زبان جدید است.

منبع: رویزا گروپ

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن