تنظیمات کارخانه برای رفع مشکل صدای گوشی

روش های حل مشکل قطع شدن صدای گوشی سامسونگ آموزش تعمیر موبایل: همانطور که گفتیم روش های ارائه شده در ادامه م

توسط مدیر سایت در 17 آبان 1402

روش های حل مشکل قطع شدن صدای گوشی سامسونگ

آموزش تعمیر موبایل: همانطور که گفتیم روش های ارائه شده در ادامه مطلب برای حل مشکلات نرم افزاری موثر هستند و برای حل مشکلات ناشی از آسیب های سخت افزاری کارگشا نیستند.
۱–راه اندازی مجدد گوشی

اولین و ساده ترین روش برای حل اختلالات نرم افزاری راه اندازی مجدد گوشی است. شاید این روش از نظر شما بسیار ساده به نظر برسد، اما مشکل قطع شدن صدای گوشی بسیاری از کاربران سامسونگ با همین روش ساده حل شده است.

شما می توانید از طریق منو نیز گوشی را ریست کنید. اما پیشنهاد ما این است دکمه پاور و ولوم پایین به صورت همزمان به مدت ۱۰_۷ ثانیه نگه دارید.

زمانی که گوشی روشن شد چک کنید که مشکل حل شده است یا خیر. در صورتی که مشکل پا برجا بود روش بعدی را امتحان کنید.
۲–اسپیکر را تست کنید

اگر مشکل شما هنوز حل نشده است بررسی کنید که اسپیکرتان سالم است یا خیر. برای تست سلامت اسپیکر طبق مراحل زیر پیش روید:

    کد #*۰#* را در قسمت تماس گوشی وارد کنید.
    روی دکمه تماس ضربه بزنید.
    در صفحه نمایش داده شده گزینه Speaker را انتخاب کنید.
    در مقاله زیر روش تست کردن قطعات مختلف گوشی سامسونگ را آموزش داده ایم.

۳–قرار دادن گوشی در حالت ایمن (safe mode)

اگر با تست اسپیکر متوجه شدید که مشکلی وجود ندارد و اسپیکر سالم است، ممکن است یک برنامه معیوب باعث قطع شدن صدای گوشی سامسونگ شده باشد. برای اطمینان از این موضوع گوشی در حالت امن (safe mode) راه اندازی کنید.

حالت امن (Safe mode) حالتی است که تمام برنامه های نصب شده توسط شما موقتا غیرفعال می شوند. به این ترتیب اگر در این حالت صدای گوشی شما بدون مشکل باشد، نتیجه می گیریم یک برنامه معیوب روی گوشی شما نصب است.

برای راه اندازی گوشی در حالت امن (safe mode) کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

    ابتدا گوشی خود را خاموش کنید.
    بعد کلید پاور را برای چند ثانیه نگه دارید تا زمانی که لوگوی سامسونگ را مشاهده کنید.
    کلید پاور را رها کنید و دکمه ی ولوم پایین را تا زمانی که گوشی کاملا ری استارت شود و عبارت Safe Mode را در گوشه سمت چپ پایین صفحه مشاهده کنید , نگه دارید.

اگر در این حالت شما با مشکل قطع شدن صدا مواجه نبودید، باید برنامه معیوب را حذف کنید.

در این شرایط باید دقت کنید که مشکل قطع شدن صدای گوشی سامسونگ شما از چه زمانی و بعد از نصب کدام برنامه شروع شده است. اگر نمی دانید باید برنامه های مشکوک را به ترتیب حذف کنید و چک کنید مشکل حل شده است یا خیر.
۴–گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید (Factory Reset)

بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه آخرین روش برای حل مشکل قطع شدن صدای گوشی سامسونگ است. اما توجه داشته باشید که پس ریست فکتوری تمام اطلاعات گوشی شما پاک خواهد شد. بنابراین قبل از شروع از اطلاعات گوشی تان بکاپ بگیرید.

برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید :

    وارد منوی Settings شوید.
    روی گزینه Backup & reset ضربه بزنید.
    گزینه Factory data reset را انتخاب کنید.
    در پایان روی گزینه Erase all data ضربه بزنید.

فیلم راهنمای کامل رفع مشکل ضعیف شدن صدای گوشی
علت ضعیف بودن صدای گوشی

گاهی پیش می آید که در هنگام گوش دادن به آهنگ مورد علاقه‌تان و یا صحبت کردن با شخصی پشت خط، به طور یک دفعه‌ای صدای ضعیفی به گوشتان می‌رسد و یا اصلا  صدا به طور کامل قطع می‌شود. مشکل ضعیف شدن صدای گوشی یا قطع آن ممکن است که به دلایل زیر رخ داده باشد:

    آپدیت نبودن نرم‌افزار‌های گوشی
    کم بودن صدا در قسمت تنظیم صدا
    مشکل در لوازم جانبی متصل به گوشی
    نشست گرد‌و‌غبار روی اسسپیکر
    ضعیف بودن آنتن دهی تلفن همراه
    خراب بودن قطعه اصلی اسپیکر
    پاره شدن تور‌های اسپیکر گوشی
    غبار و آب درون اسپیکر
    و …

موارد بالا از علت‌های رایج خرابی اسپیکر گوشی موبایل می‌باشد که در بیشتر موارد خود‌تان می‌توانید دست به کار شوید و مشکل را حل کنید، در غیر این صورت می‌توانید به مراکز تعمیر موبایل بروید و یا با مراکز تعمیر موبایل تماس گرفته و از متخصصان جهت رفع مشکل خود کمک بگیرید. در ادامه‌ی مقاله آموزش رفع مشکل اسپیکر گوشی های موبایل را برایتان شرح داده‌ایم.
کم شدن صدای گوشی هنگام مکالمه

در این قسمت چند موردی را ذکر می‌کنیم که امتحان کردن آن‌ها، رفع مشکل اسپیکر گوشی های موبایل را به همراه خواهد داشت و مشکل کم بودن صدا هنگام صحبت کردن با تلفن همراه رفع می‌شود.

در گام اول سعی کنید که جای خود را جا‌به‌جا کنید، ممکن است ضعیف بودن صدا به دلیل آنتن‌دهی نا‌درست گوشی باشد. پس اگر صدا واضح نبوده و یا همراه با صدای مخاطب، صدای نویز نیز به گوشتان رسید، مکان خود را تغییر دهید.

اگر با انجام این کار مشکلتان رفع نشد، تنظیمات تلفن همراهتان را چک کنید. شما می‌توانید همزمان با صحبت کردن، با فشار دادن دکمه صدا، صدای مخاطب را بیشتر کنید. در این زمان شاخص calls برایتان نمایش داده می‌شود و می‌توانید از زیاد و یا کم بودن صدا مطلع شوید.

اگر دو راه حل بالا به کار‌تان نیامد، باید اقدام به تمیز کردن بلند‌گوی گوشی کنید. این کار را می‌توانید تنها با یک مسواک نرم انجام دهید، به این صورت که مسواک را به آرامی روی بلند‌گو بکشید و سپس روی آن بدمید. اگر گرد و‌غبار و یا هر چیز دیگر وارد بلند‌گو شده باشد، با انجام این کار جدا خواهد شد و دیگر صدای بلند و واضحی را خواهید شنید.

مورد دیگری که می‌توانید امتحان کنید، چک کردن اتصال لوازم جانبی به تلفن همراه است. اتصال هدست و یا هدفون خود را بررسی کنید و از متصل بودن آن‌ها مطمئن شوید. به این نکته نیز دقت کنید که اگر هدفون شما بلوتوثی است و صدا را ضعیف می‌شنوید، در قسمت تنظیمات گوشی به قسمت بلوتوث رفته و متصل بودن هدفون را چک کنید.

آپدیت, آموزش, اسپیکر
رفع مشکل صدای ضعیف اسپیکر گوشی

به غیر از موارد بالا، اگر موفق به رفع مشکل اسپیکر گوشی های موبایل نشدید، گوشی تلفن همراه خود را ریستارت و آپدیت کنید و سیستم عامل دستگاه خود را بروز رسانی کنید. برای به روز رسانی گوشی، وارد قسمت تنظیمات شده و در قسمت بروز رسانی، گوشی خود را آپدیت کنید.

جهت ریستارت کردن گوشی تلفن همراه، مراحل زیر را یک‌به‌یک انجام دهید:

همزمان با این که کلید کاهش صدا را فشار می‌دهید، کلید روشن و خاموش را نیز به مدت چند ثانیه نگه دارید.در مرحله دوم چند ثانیه فرصت دهید تا گوشی ریستارت شود.و در آخر پس از ریستارت شدن گوشی، صدای تلفن همراه خود را بررسی کنید.

اکنون ممکن است حتی با امتحان کردن تمام راه حل‌های بالا، باز صدای اسپیکر کم باشد. در این صورت به احتمال زیاد مشکل از نرم افزار‌های تلفن همراه شماست.
تنظیمات کارخانه برای رفع مشکل صدای گوشی

در این هنگام باید گوشی را به تنظیمات کارخانه بر‌گردانید. حواستان باشد که با انجام این کار تمام اطلاعاتی که بر روی گوشی خود دارید پاک می شود. اما به احتمال زیاد مشکل اسپیکر گوشی حل خواهد شد. تنها این نکته را مدنظر داشته باشید که اگر قصد انجام این کار را داشتید قبل از طی کردن مراحل زیر، از تمام اطلاعات خود یک بک آپ بگیرید و در قسمتی دیگر آن‌ها را ذخیره کنید. اکنون زمان آن است که مراحل زیر را انجام دهید:

در ابتدا به قسمت تنظیمات گوشی بروید.

در قسمت انتهایی تنظیمات گزینه‌ای به نام Backup & Reset وجود دارد، روی آن کلیک کنید.

پس از آن صفحه‌ای برای شما نمایش داده می شود که در قسمت انتهایی این صفحه گزینه Factory data reset را مشاهده می‌کنید.

با کلیک بر روی این گزینه، تلفن همراهتان به تنظیمات کارخانه می رود.

اکنون چند ثانیه صبر کنید، تلفن همراهتان که روشن شد، صدای اسپیکر گوشی را چک کنید.

اگر همچنان صدای اسپیکر گوشی موبایلتان مشکل داشت، باید جهت رفع مشکل اسپیکر گوشی های موبایل،  تلفن همراهتان از نظر فنی مورد بررسی قرار گیرد.
بررسی سخت افزار و یا نرم افزار گوشی موبایل

ممکن است در زمان گوش دادن به موزیک، آمدن پیام برای شما و یا صحبت کردن با مخاطبی آن طرف خط به یکباره صدای اسپیکر گوشی قطع شود. در این هنگام به احتمال زیاد اسپیکر خارجی و یا داخلی گوشی موبایلتان دچار آسیب شده است. در واقع هیچ صدایی را از اسپیکر نمی‌شنوید، حتی اگر هدست و یا هدفونی را به تلفن همراهتان متصل کنید.

در این هنگام به احتمال خیلی زیاد، این مشکل ریشه سخت افزاری دارد. اما برای آن که مطمئن شوید منشأ مشکلات از کجاست، باید به سراغ ابزار Device Diagnostic Too بروید و اسپیکر‌های گوشی را تست کنید.

برای رفع مشکل قطعی صدا، مراحل زیر را با‌دقت و گام‌به‌گام انجام دهید:

در ابتدا کد #۷۳۵۳#* را با استفاده از تلفن همراه خود شماره‌گیری نمایید، پس از شماره‌گیری منوی تشخیص ابزار دستگاه برای شما نشان داده می‌شود.

در گام دوم، برای تست اسپیکر خارجی بر روی گزینه‌ی، Speaker کلیک کنید. اگر اسپیکر خارجی مشکلی نداشته باشد، صای بسیار بلند و واضحی را از گوشی همراه خود خواهید شنید. در این هنگام با کلیک دوباره بر روی Speaker صدای اسپیکر را قطع کنید.

اگر مشکل رفع نشد، برای رفع مشکل اسپیکر گوشی های موبایل به سراغ تست اسپیکر داخلی بروید. برای این کار، در ابتدا بر روی گزینه Melody کلیک کنید. اگر از Earpiece (در واقع Earpiece بلند‌گوی کوچکی می‌باشد که از طریق آن، صدای مخاطب را در هنگام صحبت آن طرف خط می‌شنوید) صدای موزیک بیاید، یعنی اسپیکر داخلی دچار مشکل نیست و باید به سراغ تست  قسمت‌های نرم افزار گوشی بروید.

اکنون راه حل دیگری را در ادامه شرح می‌دهیم.
تست قسمت های نرم افزاری گوشی موبایل

اگر با تست مراحل بالا مشکل اسپیکر گوشی تلفن همراه رفع نشد، به سراغ بخش نرم افزاری گوشی تلفن همراه خود بروید. با انجام مراحل زیر، مشکل قطع بودن صدای اسپیکر‌تان را رفع کنید:

    در ابتدا باید تلفن همراه خود را Reboot کنید.
    گاهی اوقات ممکن است به دلیل اتصال تلفن همراهتان به یک بلوتوث خارجی در اطرافتان، صدای اسپیکر گوشی قطع شده باشد و شاید با قطع کردن بلوتوث خود، مشکلتان حل شود.
    تلفن همراه خود را Factory rese کنید.

ممکن است مشکل قطع بودن صدای اسپیکر از قسمت سخت افزار گوشی باشد. در این هنگام باید از متخصصان گوشی کمک بگیرد. می‌توانید به مراکز تعمیر گوشی بروید و از آن‌ها بخواهید سخت افزار گوشی شما را بررسی کنند. البته این نکته را فراموش نکنید، که قبل از تحویل گوشی خود به تعمیرکار به آرامی چند ضربه بر روی اسپیکر گوشیتان بزنید، زیرا ممکن است اتصال سیم‌های اسپیکر دچار مشکل شده باشد و با انجام این کار، مجددا مثل روز اول صدای اسپیکر‌تان را بشنوید.

در ادامه قطع شدن اتوماتیک صدای اسپیکر را بررسی می‌کنیم.
راه حل قطع شدن صدای اسپیکر گوشی

گاهی هم پیش می‌آید که در هنگام صحبت کردن به صورت ناگهانی تلفن همراه بر روی ویبره و یا سایلنت می‌رود. این یک مشکل نرم افزاری در گوشی‌ها می‌باشد. برای رفع این مشکل راه حل‌های زیر را امتحان کنید:

باید گوشی موبایل خود را به حالت Safe Mode ببرید.

    در ابتدا موبایل خود را خاموش کنید.
    با نگه داشتن دکمه‌ی پاور گوشی، بعد از چند ثانیه گوشی خاموش می‌شود.
    سپس گزینه Lock Screen را در گوشی خود پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید.
    بعد از آن گزینه Safe Mode را مشاهده می‌کنید. باید بدانید که موبایل‌ها در حالت Safe Mode، هیچ برنامه‌ای را بر روی گوشی نشان نمی‌دهند.
    اگر Safe Mode در حالت Mute نبود، پس باید به دنبال برنامه‌ای بگردید که این مشکل را ایجاد کرده است، و با حذف آن مشکل را حل کنید

https://drmbahmani.ir/%d8%aa%d9%86%d8%b8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%b1%d9%81%d8%b9-%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84-%d8%b5%d8%af%d8%a7%db%8c-%da%af%d9%88%d8%b4/

 

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن