افغانستان: سرکوب طالبان علیه زنان آشکار شد - اما برخی شورش کردند اخبار جهان

[ad_1] سفر در خیابان های پوشیده از برف در پایتخت افغانستان ما را از خیابان های باریک پر پیچ و خ

توسط PARINEWS در 3 بهمن 1400
[ad_1]

سفر در خیابان های پوشیده از برف در پایتخت افغانستان ما را از خیابان های باریک پر پیچ و خم می برد. باید از طالبان که تعدادی پوسته را در کابل اداره می کند اجتناب کرد.

در صندلی عقب ماشین رهبر یکی از باورنکردنی ترین و شجاع ترین گروه های شورشی قرار دارد. اندازه کوچک او شخصیت غول پیکری را پنهان می کند. قبلاً چندین بار از سوی طالبان که با اقدامات او مخالف هستند، هشدار داده شده است.

اما او هیچ پشیمانی ندارد و مهمتر از آن، مصمم به ادامه کار است - علیرغم خطرات ناشی از خطر خشم طالبان.

اکثر زنان از کار و تحصیل منع شدند
تصویر: اکثر زنان از کار و تحصیل منع شدند

او به ما می گوید: «این زندگی ماست.

"این اشتیاق ما است. ما باید ادامه دهیم."

پس از اینکه طالبان به او گفتند که اگر متوقف نشود، او قبلاً به مکانی نقل مکان کرده است. او اکنون ما را از یک پلکان فلزی به سمت یک اتاق کوچک و مخفی پشتی هدایت می کند که در آن شورشیان همکارش هر روز در آنجا جمع می شوند.

در داخل، سرهای خمیده، محکم متمرکز و پیچیده شده در کت های ضخیم زمستانی، زیرا در وسط زمستان گرما وجود ندارد، گروه کوچکی از دختران هستند. این ها برخی از شورشیان هستند که با طالبان می جنگند - و همه به این دلیل است که می خواهند کلاس های هنری خود را ادامه دهند.

طراحی در کلاس هنرهای زیبا "گناه"

بسیاری از آنها پرتره های زنان را ترسیم می کنند - و به نظر می رسد این یکی از لحظاتی است که طالبان را ناراحت کرد، آنها به دیدار معلم هنر رفتند و به او گفتند که باید این کلاس ها را متوقف کند.

کلاس های هنر اکنون به صورت زیرزمینی برگزار می شود
تصویر: کلاس های هنر اکنون به صورت زیرزمینی برگزار می شود

این معلم که به خاطر امنیت خود ناشناس مانده است، توضیح می دهد: «این به این دلیل است که ما زنانی را که صورتشان پوشیده نیست و حجاب مناسبی ندارند، نقاشی می کنیم.

و طالبان معتقدند که این یک گناه بزرگ در اسلام است.

او تعدادی نقاشی و طراحی زیبا از زنان و دختران جوان را به ما نشان می دهد. از جمله آنها پرتره ای از خواننده بیلی آیلیش است.

او توضیح می دهد که طالبان از نمایش چهره های مشهور غربی خوششان نمی آید، زیرا آنها فکر نمی کنند که آنها الگوها یا افرادی مناسب برای جشن گرفتن هستند.

این تنها گوشه ای کوچک از تغییر چشمگیر زندگی زنان و دختران در افغانستان از زمان به قدرت رسیدن طالبان در نزدیک به شش ماه پیش است.

سلبریتی های غربی به عنوان الگو دیده نمی شوند
تصویر: سلبریتی های غربی به عنوان الگو دیده نمی شوند

کار ممنوع و تعلیق تحصیل

اکثر زنان - به استثنای کارکنان بهداشت و برخی مقامات دولتی - از کار منع شده اند. آموزش میلیون‌ها نفر متوقف شده و مجموعه‌ای از اقدامات بازدارنده اعمال شده است، از دستور دادن به زنان برای داشتن حجاب تا اصرار بر اینکه می‌توانند مسافت‌های طولانی را فقط با یک همراه مرد طی کنند.

گزارش سازمان ملل توسط گروهی از کارشناسان حقوق بشر نشان می‌دهد که اقدامات اتخاذ شده با هم، مجازات دسته جمعی زنان و دختران را بر اساس سوگیری جنسیتی و اعمال مضر تشکیل می‌دهند.

شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد طالبان در حال پیشروی بیشتر هستند - تظاهرات کوچک را که به صورت پراکنده اما سرسختانه توسط زنان سازماندهی شده و خواستار حقوق خود هستند، در هم می پاشند. آخرین تظاهرات یکشنبه گذشته در کابل تشدید نگران کننده تاکتیک های طالبان را نشان داد. توسط سربازان با استفاده از اسپری فلفل شکسته شد و چند روز پیش با حمله به خانه های سازمان دهندگان دنبال شد.

زنان از جامعه حذف می شوند - چهره های زنانه در این تالار عروسی نقاشی شده است
تصویر: زنان از جامعه حذف می شوند - چهره های زنانه در این تالار عروسی نقاشی شده است

ویدئویی توسط یک زن جوان به نام تمنا پریانی در فضای مجازی منتشر شده است که صدای کوبیدن طالبان به درب او شنیده می شود که فریاد می زند: "کمکم کن، کمکم کن! طالبان اینجا هستند."

این ویدئو توسط رهبری طالبان جعلی اعلام شد و به رسانه‌های بین‌المللی گفت که این یک ترفند تلاش برای تضمین وضعیت پناهندگی در خارج از کشور است.

زنانی که توسط طالبان ربوده شده اند یا مخفی شده اند

اما تیم اسکای نیوز حملات را دنبال کرد و با تعدادی از شاهدان خارج از خانه تمنا در کابل که شاهد حوادث آن شب بودند صحبت کرد. آنها به ما گفتند که بسیاری از طالبان مسلح با لباس نیروهای ویژه در مقابل خانه تمنا ظاهر شدند.

چندین شاهد به ما گفتند که حمله حدود بیست دقیقه طول کشید و تعدادی از مردم صدای فریاد تامانا و سه خواهرش را شنیدند که درخواست کمک می کردند. این دختران توسط مردان مسلح با لباس نظامی دیده شدند و از آن زمان دیگر دیده نشدند.

به معلم هنر گفته شد که کلاس را متوقف کند
تصویر: به معلم هنر گفته شد که کلاس را متوقف کند

ما چند تن از زنانی را که در تظاهرات حضور داشتند دنبال کردیم، از جمله خانواده یکی از او که با دستانش بالا گرفته و شعارها را برای بهبود حقوق زنان رهبری می‌کرد، عکس گرفته شد. او در ویدیوهای دیگری دیده شده است که در مقابل دوربین صحبت می کند و یک کلاژ عکس از رهبران جهان از جمله نخست وزیر بریتانیا بوریس جانسون در دست دارد. سیاستمداران دهان خود را بسته اند تا نشان دهند که معترضان چه احساسی از سکوتشان در قبال حوادث افغانستان دارند. این زن - که ما برای امنیت خودش نمی شناسیم - اکنون متواری است و از ترس جان خود پنهان شده است.

مادرش با نوه هایش در خانه بود که گفت حدود 20 تا 30 سرباز مسلح طالبان برای یافتن دخترش حاضر شدند و به خانه یورش بردند و از در عبور کردند. او کبودی روی بازویش را به ما نشان می‌دهد، جایی که سعی کرد در را بسته نگه دارد.

او به ما گفت: «از دیدن بسیاری از طالبان با سلاح و حتی راکت‌انداز در خانه‌ام شوکه شدم. آنها سلاح های خود را به سمت همه ما نشانه گرفتند، حتی بچه ها... من خیلی ترسیده بودم.»

او به ما می گوید که طالبان زمانی که شماره شخص دیگری را در مخاطبین او پیدا کردند، تلفن او را مصادره کردند. او با زنان افغانی که پس از فروپاشی دولت قبلی به تبعید گریختند، ارتباط دارد.

پادکست روزانه Apple Podcasts، Google Podcasts، Spotify، Spreaker را دنبال کنید

او گفت: «در بازپرسی وزارت کشور بودم و شکایت کردم و از آنها پرسیدم که چرا گوشی من را گرفتند. من به آنها گفتم که کار اشتباهی نکرده‌ام و از آنها پرسیدم که چرا این کار را انجام داده‌اند؟

او می گوید هیچ پاسخی وجود ندارد.

طالبان: ما زنان را تهدید نمی کنیم

یک مصاحبه نادر با یکی از سخنرانان ارشد طالبان انجام شد. عبدالکهار بلحی سخنگوی وزارت امور خارجه است. او در حال حاضر بخشی از یک هیئت طالبان به نروژ است - با نمایندگان چندین کشور غربی - برای بحث در مورد چگونگی جلوگیری از فاجعه انسانی قریب الوقوع در افغانستان. از او درباره یورش های این هفته به خانه های معترضان پرسیدیم.

دفترهای خاطرات در خیابان های کابل منتظر کار هستند
تصویر: دفترهای خاطرات در خیابان های کابل منتظر کار هستند

او به ما اطمینان داد: «امنیت ما به طور خاص برای زنان نیست. "چون این یک جامعه افغانی است... ما برای زنان احترام زیادی قائل هستیم، ما زنان را تهدید نمی کنیم... هرگز."

وقتی فیلم درخواست کمک تامانا را به او نشان دادیم، او اعتراف کرد که این ویدیو ناراحت کننده است.

او گفت: «البته که ناامیدکننده است. اما وزارت کشور صریحا آن را رد کرد و آن را جعلی خواند.»

"این چگونه تقلبی است؟" از او پرسیدم. "اگر جعلی است، زن جوان کجاست؟"

او پاسخ داد: «شاید به وزارت کشور مراجعه کنید و از آنها بپرسید که چگونه به این نتیجه رسیده اند؟»

یک فاجعه انسانی قریب الوقوع در افغانستان در حال وقوع است
تصویر: یک فاجعه انسانی قریب الوقوع در افغانستان در حال وقوع است

اما با وجود تماس های مکرر با وزارت داخله و فرمانده پولیس کابل، هیچ پاسخی دریافت نکردیم.

عبدالقهار بلحی ادامه داد: "در مورد آنچه شما به درستی گفتید... برای ترساندن زنان و کودکان که آنها را از خواب بیدار می کنند، بیست سال است که در افغانستان این اتفاق افتاده است ... نیروهای خارجی به خانه ها حمله خواهند کرد. کشتن زنان و کودکان، شکنجه و بازداشت آنها، بردن آنها به گوانتانامو و بگرام."

این کشور نه تنها از نظر اقتصادی آسیب می بیند، بلکه از نظر روانی عمیقاً با 20 سال چیزی که طالبان و بسیاری دیگر آن را "اشغال خارجی" می نامند، مشخص شده است.

و فراموش کردن تاریخ به سختی انجام می شود، به ویژه زمانی که شما در دندان یک فاجعه آشکار هستید که بسیاری از افغان ها معتقدند ناشی از اقدامات جامعه جهانی است.

جامعه جهانی از به رسمیت شناختن طالبان سرباز می زند

فروپاشی دولت قبلی و خروج بی نظم نیروهای خارجی دو دهه بعد باعث توقف فوری اکثر کمک های بین المللی شد. این امر منجر به مسدود شدن میلیاردها دلار از دارایی های خارج از کشور و همچنین تحریم های متعددی شده است. این امر اقتصاد شکننده را در یک فروپاشی مجازی فرو برد و یک بحران انسانی از قبل بحرانی را تشدید کرد.

و طالبان می گویند که تقریباً شش ماه است که هیچ کشوری به طور رسمی دولت خود را قانونی به رسمیت نمی شناسد و می گویند که آنها بخشی از این مشکل هستند.

آنها ما را از یک پلکان فلزی به سمت یک اتاق کوچک مخفی پشتی هدایت می کنند
تصویر: آنها ما را از یک پلکان فلزی به سمت یک اتاق کوچک مخفی پشتی هدایت می کنند

سخنگوی طالبان گفت: "جامعه بین المللی نمی تواند مردم افغانستان را به مجازات دسته جمعی و قحطی محکوم کند، زیرا آنها در ماموریت خود در افغانستان شکست خورده اند."

این پیام ما بود و اگر اقداماتی را که انجام داده‌ایم و عواقب این فاجعه انسانی را که در اینجا در افغانستان اتفاق می‌افتد، انجام نمی‌دادیم، در این زمان در وضعیت بسیار بسیار بدتری قرار داشتیم.

وی در ادامه گفت‌وگوی گسترده‌ای گفت: این وظیفه اخلاقی جامعه جهانی است که دولت موجود را به رسمیت بشناسد که یک واقعیت است. به این زودی ها به جایی نمی رسد و این دولت نشان داده که بازیگری مسئولیت پذیر است. سیاسی شدن به رسمیت شناختن فقط زندگی مردم عادی را به خطر می اندازد."

نروژ متناقض صحبت می کند

مذاکرات در نروژ بحث برانگیز بوده است و بسیاری در افغانستان معتقدند که جامعه جهانی نباید با شبه نظامیانی که قدرت را به دست گرفته اند چانه زنی کند. اما بحران انسانی بحرانی است و فقط بدتر می شود.

گوردون براون، نخست وزیر پیشین، کسی است که از کمک فوری به مردم افغانستان حمایت می کند. او در برنامه یکشنبه اسکای ترور فیلیپس گفت: «اگر نتوانیم به مردم کمک کنیم، جلوی چشمان ما خواهند مرد. این یک فاجعه انسانی است.

هر آنچه باید در مورد فتح طالبان بدانید

افغان ها در زمستان سخت برای غذا و گرما می جنگند
تصویر: افغان ها در زمستان سخت برای غذا و گرما می جنگند

"من تلفات نیروهای ما را فراموش نمی کنم و بخشی از دلیل حضور ما در آنجا برای محافظت از مردم افغانستان بود و اکنون با یک کابوس روبرو هستیم و این واقعا یک شکست اخلاقی است. وقتی بچه ها از گرسنگی می میرند و ما مراقبت های بهداشتی نداریم، موظفیم عمل کنیم.»

اما دیگران، مانند اولین زن افغان که رهبری یک حزب سیاسی را بر عهده گرفت - که از زمان تبعید در بریتانیا با ما صحبت کرده است - اصرار دارند که هر کمکی باید به حقوق زنان بستگی داشته باشد.

فوزیه کوفی گفت: «این بهترین زمان برای جهانیان است تا به این فکر کنند که چگونه می توانند بر طالبان فشار بیاورند.

به جای اینکه به آنها پول بدهند، باید آنها را تحت فشار قرار دهند تا به گفتگوهای سیاسی گوش دهند... دولت باید به اندازه کافی متنوع باشد."

گزارشگر ویژه الکس کرافورد، فیلمبردار جیک بریتون و تهیه کنندگان کریس کانینگهام و مارک گرانت از کابل گزارش می دهند.


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن